JavaScript. Programowanie zaawansowane

Ostatnio skończyłem czytać książkę „Javascript. Programowanie zaawansowane”, której autorem jest Tomasz „Comandeer” Jakut. Sięgnąłem po nią, ponieważ chciałem nauczyć się pisać testy w javascripcie, ale także ze względu na bardzo dobre opinie w serwisie helion.pl.

Zawartość

Książka na pewno przykuwa oko swoją okładką, która odróżnia się od innych pozycji. Jej główną zaletą jest to, że jest napisana lekkim i zrozumiałym językiem. Wynika to pewnie z tego, że autor jest z wykształcenia humanistą. Ma on również poczucie humoru, co można zauważyć już od pierwszej strony. To wszystko sprawia, że bardzo przyjemnie się ją czyta.

Jest wypełniona wieloma przypisami, które zawierają linki do ciekawych materiałów poszerzających wiedzę z danego tematu. Comandeer przeprowadza nas przez cały proces tworzenia projektu w języku JavaScript.

Na początku dowiadujemy się jak poprawnie stworzyć środowisko pracy. Autor opisuje zalety modularności kodu, a także tłumaczy na czym polega TDD. Określamy styl pisania kodu za pomocą ESLinta, instalujemy zależności oraz uruchamiamy skrypty przez npm. Konfigurujemy potrzebne narzędzia do testowania, budowania, publikacji i dokumentacji aplikacji.

W dalszych rozdziałach autor objaśnia jak będzie działać jego biblioteka. Opisuje zasady SOLID i ich realizacje w javascripcie. Tworzymy poszczególnie moduły projektu, korzystając z nowych funkcjonalności standardu EcmaScript 6. Oczywiście podczas tego procesu piszemy bardzo dużo testów 😉 Autor omawia również pokrótce, jak działają zdarzenia i jak tworzyć animacje.

Finalnie tłumaczy jak wygenerować dokumentacje naszego projektu oraz opublikować nasz moduł na npm.

Ocena

Podczas czytania tej pozycji dużo zagadnień nie było mi obcych, ale kilka razy byłem zaskoczony moją niewiedzą. Na pewno książka ta dostarcza czytelnikowi dużo wiedzy na temat programowania w tym języku. Dla mnie będzie moim źródłem wiedzy i często będę po nią sięgał, podczas realizowania projektu Boomtarara charts. Moim zdaniem książka jest godna polecenia i wystawiam jej pięć nosorożców na pięć możliwych 😉